Fotosentez Konu Anlatımı ve İçeriği
06 Temmuz 2024

Fotosentez Konu Anlatımı ve İçeriği

Fotosentez Konu Anlatımı

Fotosentez, bazı canlı gruplarının kloroplast veya klorofil yardımı ile atmosferde bulunan karbondioksidi ve topraktan aldıkları suyu kullanarak oksijen ve glikoz üretmeleridir. Diğer bir ifadeyle, inorganik moleküllerin kullanılarak organik moleküllerin sentezlenmesi sürecidir. Fotosentezin görüldüğü canlı grupları hem ökaryot hem de prokaryot hücre yapısına sahiptir. Olay sadece ışıklı ortamda gerçekleşir. En bilinen örnekler arasında bitkiler, mavi-yeşil algler ve öglena gibi organizmalar bulunur. Bu konu, müfredata göre 11. sınıf biyoloji dersi kapsamında anlatılmaktadır. Öğrencilerin en çok zorlandıkları konulardan biri olan fotosentez, basit ve anlaşılır bir şekilde anlatılarak öğrencilerin tam olarak kavraması hedeflenmelidir.

Fotosentez Reaksiyonları

Fotosentez reaksiyonları ikiye ayrılmaktadır: ışığa bağımlı ve ışıktan bağımsız reaksiyonlar. Işığa bağımlı reaksiyonlarda üretilen maddeler, ışıktan bağımsız reaksiyonlarda kullanılarak süreç devam ettirilir.

Işığa Bağımlı Reaksiyonlar

Işığa bağımlı reaksiyonlar, kloroplastın zar kısmı olan granalarda gerçekleşmektedir. Bu devre için kesinlikle ışık gereklidir. Işık olmadan bu reaksiyon gerçekleşmez. Işığa bağımlı reaksiyonlar kendi içinde ikiye ayrılır: devirli ve devirsiz fotofosforilasyon.

  • Devirli fotofosforilasyonda sadece 2 ATP üretimi görülür. Herhangi bir madde tüketimi yoktur.
  • Devirsiz fotofosforilasyonda klorofil a ve b görev alır. Bu reaksiyonda suyun parçalanması, yani fotoliz olayı gerçekleşir. Bu olay sonucunda 1 ATP, 2 NADPH ve 1 oksijen molekülü oluşur.

Sonuç olarak, ışıklı evrede 6 molekül su kullanılarak 18 molekül ATP, 12 molekül NADPH ve 6 molekül oksijen açığa çıkar. Oksijen dış atmosfere verilirken, diğer üretilen maddeler ışıktan bağımsız reaksiyonlarda kullanılır.

Işıktan Bağımsız Reaksiyonlar

Işıktan bağımsız reaksiyonlar, ışık kullanılmadığı için enzimatik reaksiyonlardır ve bu nedenle karanlık evre olarak da adlandırılır. Ancak olaylar yine ışıklı ortamda gerçekleşir. Bu olay, kloroplastın sıvı kısmı olan stromada gerçekleşir. Işıklı evrede üretilen hidrojen molekülleri ile dışarıdan alınan karbondioksit molekülü kullanılarak organik bileşik olan glikoz sentezlenir. Bu reaksiyon için gerekli olan aktivasyon enerjisi, ışıklı evrede üretilen ATP'den karşılanır. Bu evre enzimler tarafından kataliz edildiği için sıcaklık değişimlerine karşı oldukça hassastır. Bu olay sonucunda 1 molekül glikoz ve 6 molekül su açığa çıkar.

Fotosentez Olayını Etkileyen Faktörler

Fotosentez olayını etkileyen faktörler ikiye ayrılmıştır: dış faktörler ve kalıtsal faktörler.

  • Dış Faktörler: Işık şiddeti, ışığın dalga boyu, ortamın sıcaklığı, karbondioksit yoğunluğu, mineral tuzlar.
  • Kalıtsal Faktörler: Bitkinin yaprak genişliği, yaprak kalınlığı, stoma sayısı, kutikula tabakası kalınlığı, sitoplazmanın su miktarı, kloroplast sayısı ve enzimatik etkenler.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

9 Sınıf Kimya Konu Anlatımı ve İçeriği

9 Sınıf Kimya Konu Anlatımı ve İçeriği

Asit Baz Konu Anlatımı ve İçeriği

Asit Baz Konu Anlatımı ve İçeriği

Denge Konu Anlatımı ve İçeriği

Denge Konu Anlatımı ve İçeriği

9 Sınıf Tarih Konu Anlatımı ve İçeriği

9 Sınıf Tarih Konu Anlatımı ve İçeriği

Psikoloji Konu Anlatımı ve İçeriği

Psikoloji Konu Anlatımı ve İçeriği

Güncel

Dalgalar Konu Anlatımı ve İçeriği

Dalgalar Konu Anlatımı ve İçeriği

Güncel

4 Sınıf Konu Anlatımı

4 Sınıf Konu Anlatımı

Güncel

Köklü Sayılar Konu Anlatımı

Köklü Sayılar Konu Anlatımı